Modern technology gives us many things.

Full Duplex| Half Duplex Simplex|Collision

Full Duplex| Half Duplex Simplex|Collision

حالت‌های انتقال داده برپایه جهت تبادل داده‌ها

یک‌طرفه (Simplex)

نیمه‌دوطرفه (Half-duplex)

کاملا دوطرفه (Full-duplex)

روش Full Duplex

یا دو طرفه همزمان:

در این روش ارتباطی در هر لحظه دو طرف ارتباط می توانند ارسال و دریافت send و recive اطلاعات بکنن. این نوع مدل ارتباطی رو دقیقا مثل یک خیابان دو بانده یا دو طرفه ببینید. وقتی خیابان دو بانده باشد، همزمان دو تا ماشین می توانند از دو طرف وارد خیابان شوند

. تو این خیابان یک باند برای ارسال اطلاعات است و بانده دیگه برای دریافت اطلاعات. در ضمن خط وسط این خیابان، خط ممتد است. یعنی دو تا ماشین که تو یک باند دارن حرکت می کنن نمی توانند از هم سبقت بگیرند. با این تعاریف هیچ وقت تو این خیابان تصادف رخ نمیده.

مثال: یک روش ارتباطی بین دو تا گوشی همراه به صورت Full Duplex است. وقتی که دو نفر همزمان دارن با گوشی صحبت می کنند، می توانند همزمان با هم صحبت کنن.

طبق صحبت های بالا در ارتباطات Half Duplex برخود سیگنال وجود دارد اما در ارتباطات Full Duplex هیچگاه برخورد سیگنال وجود نداره.

Full Duplex| Half Duplex Simplex|Collision


Half Duplex

یا ارتباط دو طرفه غیر همزمان:

در این نوع روش ارتباط، در هر لحظه فقط یک طرف ارتباط (یا یک دستگاه) می تواند ارسال اطلاعات send و طرف دیگر دریافت recive اطلاعات انجام دهد.

این مدل ارتباطی رو دقیقا مثل یک خیابان تک بانده ببینید. عرض این خیابان فقط به اندازه عبور یک ماشین است. در ضمن این خیابان دو طرفه است.

یعنی از هر دو طرف می تونه ماشین وارد خیابان شده و از آن عبور کند. یعنی همزمان دو تا ماشین نمی تونن از دو طرف خیابان (و در خلاف جهت یکدیگر) وارد بشن. اگر دو تا ماشین از دو طرف خیابان وارد شن حتما تصادف اتفاق می یفته

.برای درک بهتر این موضوع یک مثال می زنم:

مثلا واکی تاکی بیسم های قدیمی اسباب بازی یا بی سیم از روش Half Duplex استفاده می کنند.

وقتی دو نفر می خوان با بی سیم (که پلیس ها زیاد ازش استفاده می کنن)با هم حرف بزنن یکی از این دو نفر دکمه Talk (صحبت کردن) روی بی سیم رو فشار میده و شروع به حرف زدن می کنه. طرف دیگر ارتباط فقط می تونه به حرفهای طرف دیگه گوش دهد .

طرف دیگر ارتباط فقط می تونه به حرفهای طرف دیگه گوش دهد .

وقتی صحبت های اون طرف تموم شد اون یکی می تونه دکمه Talk رو فشار بده و صحبت کنه. پس تو این روش ارتباطی در یک لحظه فقط یک دستگاه می تونه اطلاعات انتقال بده.

Full Duplex| Half Duplex Simplex|Collision

Collision

اگر دو تا کامپیوتر به صورت Half Duplex به هم وصل شده باشن و همزمان برای هم سیگنال ارسال کنن، ین سیگنال ها با هم برخورد کرده و خراب می شوند. به این برخورد سیگنال کالیژن گویند. یادتون باشه که فقط تو ارتباطات دو طرفه غیر همزمان Collision کالیژن اتفاق می یفته.

کارت های شبکه می تونن به صورت Half Duplex و Full Duplex کار کنند.

full duplex در سیسکو


روش ارتباط دستگاه در توپولوژی ها

توپولوژی Bus

در توپولوژی Bus یا خطی ارتباط بین دستگاه ها به صورت Half Duplex است. پس تو این توپولوژی برخورد سیگنال اتفاق می افتد. البته در این روش برای جلوگیری از برخورد سیگنال از یک تکنیکی به نام CSMA/CD استفاده می شه

توپولوژی Star

توپولوژی Star: در این توپولوژی ارتباط بین دستگاه ها می تونه Half Duplex یا Full Duplex باشه. در صورتی که کامپیوترها با هاب به هم وصل شده باشند ارتباط بین دستگاه های شبکه به صورت Half Duplex خواهد بود و اگر کامپیوترها به وسیله سوئیچ به هم وصل شده باشند ارتباط به صورت Full Duplex خواهد بود.


کانال های اموزشی نتورک پلاس 


Full Duplex| Half Duplex Simplex|Collision

6 نظرات
 1. rahmani می گوید

  Simplex
  Half-duplex
  Full-duplex
  Synchronous
  Asynchronous
  Serial
  Parallel

  🔘 حالت‌ تبادل داده (Data transmission mode) نحوه هدایت جریان داده‌ها از وسیله‌ای به وسیله دیگر در شبکه را مشخص می‌کند. حالت‌های انتقال داده بسته به جهت ارسال داده، هماهنگی فرستنده و گیرنده و تعداد مسیرهای ارسال داده، چند گونه‌اند. در ادامه، انتقال داده یک‌طرفه (simplex)، نیمه‌دوطرفه (half-duplex)، کاملا دوطرفه (full-duplex)، هم‌گام‌ (synchronous)، ناهم‌گام‌ (asynchronous)، ترتیبی یا سریال (serial) و موازی (parallel) توضیح داده می‌ش

 2. SALMAN می گوید

  خلاصه ترش
  وقتی توپولوژی از نوع bus باشه بنابراین half duplex کار میکنه، یعنی به صورت دو طرفه غیر همزمان و چون در توپولوژی باس هست دستگاه مرکزی وجود نداره بنابراین یک پکت از یک مبدا به همه Node ها ارسال میشه

 3. ahmad می گوید

  سلام دوستان کارت شبکه لپ تاپم با کابل زمانی روی حالت speed duplex 10mbp قرار میدم کار میکنه و لی زمانی روی 100 یا auto هست وصل نمیشه مشکل چیه ؟

 4. ALIREZA می گوید

  سلام .توی cisco packet tracerچطور میتونم یک کامپیوتر رو روی half duplex تنظیم کنم ؟

 5. ZAHRA می گوید

  Simplex
  Half-duplex
  Full-duplex

  روش های ارسال داده هستن یا برقراری ارتباط؟؟

  ئس اینا چی هستند تا الان اشتباه برداشت کردم
  Unicast
  Broadcast
  Multicast
  Anycast
  واقعا قاطی کردم

  1. admin می گوید

   و simplex
   یعنی یک طرف همیشه
   فرستنده
   و یک طرف همیشه گیرنده
   یعنی روش برقرای ارتباط
   مثل tv
   ______
   half duplex خط شما یک طرفه میباشد و شما در یک زمان یا میتونید فقط ارسال اطلاعات داشته باشید یا میتوانید فقط دریافت اطلاعات داشته باشید. مثل بیسیم که در یک لحظه فقط یک طرف میتونه حرف بزنه. در اینجا 3 خط داریم. یک Tx , یک Rx, یک ground مشترک برای اونا.
   اما در full duplex شما میتوانید ارسال و دریافت اطلاعات را در همزمان داشته باشید. مثل تلفن.
   اینجا هم Tx و هم Rx یک خط Ground مخصوص به خود دارند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.