SFP چیست و تفاوت با +SFP وQSFP

SFP چیست و تفاوت با +SFP وQSFP

SFP  و SFP + یا QSFP  گیرنده هایی هستند که برای اتصال دیوایس  سوئیچ یا سایر دیوایس های  شبکه به کابل مسی یا فیبرنوری استفاده می شوند. معمولاً برای افزودن درگاههای فیبرنوری استفاده می شوند.برای  اینکه از کدام فرستنده گیرنده SFP را انتخاب کنید به نوع کابل ، برنامه ،  و محدوده نوری مورد نیاز برای شبکه و سرعت انتقال داده مورد نظر  ما بستگی دارد.

SFP چیست؟

SFP مخفف small form-factor pluggable است.

یک گیرنده جمع و جور و قابل تعویض است که برای پشتیبانی از ۱۰۰ / ۱۰۰۰Mbps اترنت ، کانال فیبر و SONET و سایر استانداردهای ارتباطی طراحی شده است

گیرنده های SFP تا ۴٫۲۵ گیگابیت بر ثانیه سرعت دارند

 و در  ارتباط از راه دور و ارتباطات داده ای مورد استفاده قرار می گیرند. پورت های SFP درخیلی از دستگاه ها یافت می شوند ، از سوئیچ های switch اترنت گرفته تا روترها ، همینطور در کارت های NIC و فایروال ها. مشخصات SFP بر اساس استاندارد IEEE802.3 و SFF-8472 ساخته شده است.

فرقSFP در مقایسه با SFP +:

گیرنده های SFP و SFP + از نظر  شکل ظاهری و اندازه  تقریباً یکسان هستند. اما تفاوت اصلی در این است که SFP + یک نسخه به روز شده است که از سرعت بالاتر و تا ۱۰Gbps پشتیبانی می کند. تفاوت در نرخ داده نیز به تفاوت در فاصله انتقال مرتبط است  مشخصات SFP + بر اساس SFF-8431 ساخته شده است. از نقطه نظر سازگاری SFP در مقایسه با SFP + ، پورت های SFP + اغلب اپتیک SFP را می پذیرند اما سرعت کاهش یافته ۱Gbps این امر صورت می پذیرد


اما توجه داشته باشید که نمی توانید فرستنده گیرنده SFP + را به پورت SFP متصل کنید

  زیرا SFP + از سرعت کمتر از ۱Gbps پشتیبانی نمی کند.


GBIC در مقایسه با SFP :

GBIC قبل از SFP و SFP +  بود،  گیرنده های مبدل های رابط گیگابایت یا GBIC بودند. SFP که گاهی اوقات mini-GBIC نیز نامیده می شود ، به دلیل اندازه کوچکتر جایگزین GBIC شدند.


پورت QSFP چیست؟

QSFP مخفف quad small form-factor pluggable است

QSFP + و QSFP28 جدیدترین نسخه ها هستند که از برنامه های متعدد ۴۰Gbps و ۱۰۰Gbps پشتیبانی می کنند. هر دو ماژول QSFP + و QSFP28 4 کانال انتقال و ۴ کانال گیرنده را ادغام می کنند

sfp &sfp+
sfp &sfp+

پورت SFP در سوئیچ چه کاربردی دارد؟

SFP (Small Form-factor Pluggable)

این عبارت در راهنمای بسیاری از تجهیزات شبکه، به خصوص سوئیچ ها دیده می شود. برای مثال زمانی که شما قصد تهیه یک سوئیچ سیسکو را دارید یکی از معیارهای مهم تعداد پورت های SFP می باشد. SFP یک Transceiver کوچک است که با اتصال به پورت SFP سوئیچ شبکه، امکان اتصال کابلهای فیبر نوری را فراهم می آورد.

در واقع Transceiver واژه ای تخصصی است که بیانگر یک فرستنده-گیرنده می باشد. یعنی جزئی که به تنهایی هم فرستنده و هم گیرنده است. SFP سیگنال های الکتریکی سریال را به سیگنال های نوری تبدیل می کند. البته این یک عملیات دو طرفه است. یعنی سیگنال های نوری نیز در SFP به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شوند.

ماژولهای SPF همیشه از نوع:

Hot Swappable

هستند. یعنی هر زمانی که بخواهید می توانید آنها را از سوئیچ جدا کنید. همچنین هر ماژول یک ID

.

عبارت Combo SFP Port بر روی سوئیچ به چه معناست؟

چنانچه سوئیچ مورد استفاده شما پورتهای SFP کمبو دارد، به این معناست که برای مثال در صورت استفاده از پورت SFP شماره ۲۴ ، شما دیگر نخواهید توانست از پورت Ethernet با شماره متناظر همان سوئیچ استفاده کنید و پورت با شماره متناظر (در اینجا ۲۴) غیرفعال خواهد شد، حتی اگر کابل به آن متصل باشد

از آنجایی که SFP تنها سرعت ۴.۲۵ GBps را پشتیبانی می کند، نوع دیگری از این ماژولها به وجود آمدند که به آنها XFP گفته می شود. XFPها سرعت تا ۱۰ گیگابیت در ثانیه را نیز پشتیبانی می کنند. بعدتر SFP+ نیز معرفی شد که سرعت ۱۰ گیگابیت را پشتیبانی می کند اما نیاز به شدت جریان بیشتری نیز دارد.

به همین دلیل پورتهای SFP+ را بیشتر در سوئیچهای Enterprise و در کارتهای جداگانه که به HOST متصل می شوند مشاهده می کنید. ماژولهای XFP بزرگتر از SFP+ هستند اما با شدت جریان کمتر همان مقدار Throughput را محیا می کنند.

ماژول SFP-GBIC Convertor برای زوج سیم
ماژول SFP-GBIC Convertor
برای زوج سیم
ماژول SFP+
ماژول SFP+

SFP-10G-LR

برای سویچ های dist و بالاتر هم استفاده میشود

برای سوییچ های 1G

1G

GLC-LH-SMD

برای سوییچ های صنعتی هم استفاده می شود


show int Te1/0/1 transceiver properties
sfp
smart foem factor pluggable

show int Te1/0/1 status
sfp
sfp

sh int gi1/0/23 capability

مطلب پیشنهادی

پورت های دوربین مداربسته

پورت های دوربین مداربسته پورت هایی که دوربین مداربسته با ان ها سر کار دارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.